My Summer Dream is to make a long road trip

Bob Dylan'ın 'hayatımı değiştirdi; tıpkı herkesin hayatını değiştirdiği gibi' dediği Jack Kerouac'ın Yolda adlı kitabı, yeraltı edebiyatının en cool ve stil sahibi kitaplarından bir tanesi belki de. 1951 yılında Kerouac, Amerika'yı baştan başa kat etmiş olmanın heyecanıyla daktilosunun başına oturmuş ve vakit kaybetmemek için uzun bir rulo haline getirdiği kâğıtların üzerinde üç hafta hiç mola vermeden sürecek, otobiyografik bir yolculuğa başlamıştı. Bu süre sonunda ortaya çıkan yapıt, 'iyi bir okul, iyi bir iş, iyi bir ev' gibi değerlere boyun eğmedikleri için dışlanan, ötelenen insanlara söz veriyor. Ve işte bu yüzden, altı yıl boyunca yayıncı bulamıyor, kısaltılıyor ve değişiklikten geçiriliyor.

Fakat bunca yıl gücünden hiçbir şey yitirmeyen Yolda’yı okurken, caz ritimlerini duyuyorsunuz adeta. Savrulan iki köksüz adamın yol temalı öyküsü, dürüst tanıklığıyla Amerikan orta-sınıf bilincine bıçak gibi saplanıyor ve Amerikan rüyasının solmaya yüz tuttuğu günlerde karşı-kültürün alameti farikası oluyor.

Yıllar içinde gençlik isyanının el kitabı haline gelen bu baş yapıt, değişen tarihsel ve toplumsal koşullar altında bile bu özelliğini koruyor. Caz müziğinin geniş, doğaçlama soluğunu yankılamak isteyen maharetli Jack Kerouac'ın cümleleri, Beat jenerasyonuyla birlikte bir stile de ilham veriyor. Dönemin en cool parçaları Vakkorama’da!

DISCOVER MORE
Vakkorama App
VAKKORAMA
ON THE GO.
Vakkorama App
  • Vakkorama Google Play
  • Vakkorama AppStore
ÜYE OL Vakkorama yeniliklerinden ve özel fiyatlardan ilk sen haberdar ol. Hemen üye ol! ÜYE OL
TAKSİT SEÇENEKLERİ